Dragoste

#cuplu #partener de viata #cearta cuplu #partener cuplu #kilograme in plus #comunicare cuplu

7 lucruri pe care barbatii si femeile vor sa le auda de la persoana iubita

Se spune ca gesturile conteaza mai mult decat cuvintele. In realitate, insa, un cuvant potrivit rostit la momentul oportun poate avea o foarte mare importanta in consolidarea unei relatii. Iata in continuare 7 lucruri pe care barbatii si femeilor vor sa le auda de la persoana iubita.


1 "Da"


Cand asteptarea este tensionata si greu de suportat, cand unul dintre parteneri isi doreste cu ardoare un lucru de la celalalt, cand simte ca are nevoie de ajutor, un simplu "da" poate fi extrem de important. "Da, te-am remarcat si eu" este ceea ce-si doreste sa auda un barbat atunci cand ii place o femeie. "Da, sigur, iti scriu numarul meu pe o hartie imediat" este ceea ce spera sa auda de la ea. "Da, vin imediat acasa" este ceea ce isi doreste ea sa-i spuna el cand are urgent nevoie de sprijinul lui etc.


2 "Imi place la nebunie cand faci asta"


Cand te indragostesti, gasesti intotdeauna anumite lucruri care iti plac enorm la persoana respectiva si, adesea, este vorba despre amanunte pe care nimeni altcineva in afara de tine nu le remarca. "Esti adorabila cand iti tai bucatele de branza si le savurezi" poate fi o afirmatie cu care sa o impresionezi foarte tare. "Imi place la nebunie chipul tau de ursulet adormit, dimineata" poate fi o declaratie pentru barbatul iubit.


3 "Ai dreptate"


Capacitatea de a recunoaste propria greseala si de da credit persoanei iubite este unul dintre cele mai bune lucruri pe care le poti face intr-o relatie. "Ai dreptate" sunt doua cuvinte care cantaresc greu si arata increderea ta in judecata partenerului si faptul ca nu te afli intr-un raport de competitivitate cu acesta.


4 "Chiar imi plac prietenii tai"


Persoanele apropiate ale partenerului de viata, precum prietenii si familia, ajung la un moment dat sa joace un rol in viata voastra de cuplu. Daca legi prietenii sau ai o impresie buna despre cuplul cu care v-ati intalnit la cina aseara, spune-i partenerului tau ca ti-au placut acesti oameni. Un compliment la adresa celor care ii sunt dragi este indirect si o recunoastere a calitatii persoanei iubite.


5 "Ma faci fericit / te iubesc"


Unul dintre lucrurile pe care orice femeie si le doreste din tot sufletul este sa-si auda partenerul cum ii spune ca il face fericit si ca o iubeste. Aceste intrebari sunt doua dintre cele mai mari dileme ale unei femei.


6 "Esti perfect pentru mine asa cum esti"


Barbatii se opun intotdeauna dorintei femeilor de a-i schimba si apreciaza partenerele care ii accepta si ii plac asa cum sunt. O confirmare verbala venita din partea femeii iubite are darul de a-i linisti cu privire la calitatile si performantele lor.


7 "Te asteptam ca sa te intreb si pe tine"


Cand unul dintre parteneri vrea sa faca ceva si isi amana planul pana cand cere parerea celuilalt, un astfel de gest poate fi extrem de benefic pentru relatie. Atat femeile, cat si barbatii isi doresc sa fie intrebati ce cred, ce-si doresc, cum li se pare o anumita decizie inainte de a trece la fapte. Un astfel de gest nu este o dovada de slabiciune, dimpotriva. Este o dovada de incredere si de comunicare eficienta in cuplu.

Sursa foto : sheknows.com

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din dragoste

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii

Sfatul expertului

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: A sti sa fii cu tine insuti

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu

Pune o intrebare