Relatii

# sfaturi relatie la distanta #sfaturi relatie #relatie la distanta #cuplu #dragoste

5 lucruri de care trebuie sa tii cont intr-o relatie la distanta

Dragostea nu tine cont de distanta, spun batranii si cel mai probabil stiu ei ce stiu. Dar chiar daca iubirea adevarata depaseste orice bariera, exista cateva elemente de care trebuie sa tii cont daca ai de gand sa incepi o relatie in care partenerul/a se afla intr-un alt oras sau chiar intr-o alta tara.

1. Fara scuze

Majoritatea relatiilor la distanta incep pe internet. Comunicarea se face prin telefon sau pe chat, iar riscul de a deveni nesinceri unul cu celalalt este mare. Evita scuzele ori afirmatiile de genul „iarta-ma ca nu te-am sunat pentru ca am avut mult de munca”. Gandeste-te doar ca pentru persoana aflata la zeci, sute sau chiar mii de kilometri distanta sunt suficiente si doua minute pentru a-si linisti dorul. In plus, si tie iti prinde bine o mica pauza.

2. Alunga indoielile

„Am auzit ca…”, „eram sigur ca o sa se intample asta”, „poate ca ai dreptate”. Sunt doar cateva dintre indoielile pe care trebuie sa le stergi definitiv din inima. E mai bine sa lamuresti lucrurile discutand ceea ce te framanta, pentru ca distanta va poate face rau daca intre voi isi face loc neincrederea.

3. Respectati-va viata sociala

Multi cred ca gelozia nu e decat o modalitate de a-i arata celuilalt dragostea. Doar ca, mai ales intr-o relatie la distanta, poate face mai mult rau decat bine. Ti-ai vazut intr-o fotografie postata pe o retea de socializare partenerul sau partenera alaturi de o alta persoana? Imediat ai pus mana pe telefon si i-ai cerut imperativ sa nu mai aiba de a face cu respectiva/ul. E timpul sa intelegi diferenta dintre gelozie si posesivitate. Respecta-i cercul de prieteni si viata sociala.

4. Incheie conversatia intr-o nota pozitiva

Fie ca stati ore in sir pe chat sau purtati discutii pe videotelefon, fa tot posibilul sa inchei orice conversatie intr-o nota vesela, pozitiva. Nu finaliza apelul fara sa fi clarificat toate indoielile pentru ca ele te vor macina toata ziua sau toata noaptea. E mai bine sa va luati la revedere atunci cand sunteti amandoi binedispusi, sa terminati convorbirea cu zambetul pe buze.

5. Fa-i o vizita-surpriza

Ce poate fi mai frumos pentru persoana draga tie decat sa se trezeasca intr-o dimineata cu tine in fata usii fara sa fi avut habar ca vii. Evident, fa-o cu toata convingerea, nu ca pe un test prin care ii verifici fidelitatea.

Ce altceva conteaza, dupa parerea ta, intr-o relatie la distanta?

Mai multe articole despre relatii, probleme existente si solutionarea lor gasesti aici.

Sursa foto: thestar.com

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii

Sfatul expertului