Dezvoltare personala

#dezvoltare personala #introvertit #persoana introvertita #comunicare persoana introvertita #partener introvertit

8 lucruri pe care nu ar trebui sa le spui niciodata unui introvertit

Daca ai o relatie cu o persoana introvertita sau un amic care isi exteriorizeaza greu sentimentele, ar trebui sa stii ca amandoi au nevoie de un tratament preferential, care de cele mai multe ori implica o perioada de acomodare in cercuri sociale noi, multa rabdare si intelegere.

Introvertitii au calitati uimitoare, pe care ajungi sa le descoperi doar daca le respecti unicitatea. Iata care sunt cele 8 lucruri pe care nu ar trebui sa i le spui niciodata unei persoane introvertite:

1. "Esti prea tacut/a"

Introvertitii stiu ca au aceasta problema, societatea are grija sa le-o evidentieze in fiecare zi. Daca-i vei spune asta partenerului tau introvertit, se va simti aratat cu degetul. Trebuie sa stii ca aceste persoane nu vor sa iroseasca nimanui timpul spunand lucruri fara valoare, asa ca ar trebui sa apreciezi tacerea lor.

2. "Esti rece"

Persoanele introvertite au nevoie de timp pentru a se acomoda cu ceilalti. Pur si simplu, nu le sta in fire sa se poarte cu toata lumea de parca s-ar cunoaste de o viata, dar asta nu inseamna ca nu sunt capabili sa intretina relatii apropiate cu oameni de care se simt atrasi.

3. "Nu vorbesti suficient cu prietenii mei"

Introvertitilor nu le place sa spuna lucruri doar de dragul de-a o face. Daca au ceva important sau interesant de comunicat, vor vorbi mai mult. Daca nu, tacerea e de aur pentru ei.

4. "Prietenii mei cred ca nu ii placi"

Daca jumatatea ta nu reuseste sa creeze o legatura puternica imediat ce ti-a cunoscut grupul de prieteni, nu inseamna ca nu il accepta, ci doar ca inca nu exista o chimie la fel de puternica precum cea dintre tine si ei.

5. "De ce esti atat de timid/a?"

Nu e nimic gresit in a fi timid. Daca acest lucru nu afecteaza capacitatea introvertitilor de a-si face treaba cu succes, atunci nu exista nicio problema reala in legatura cu timiditatea lor.

6. "De ce nu zambesti mai mult?"

Introvertitii nu stiu sa zambeasca la comanda si nu accepta sa fie partasi la aceasta ipocrizie de a zambi continuu si tuturor, nejustificat, doar pentru a face o impresie buna.

7. "Stiu ca nu-ti plac iesirile in grup, dar ..."

Introvertitii nu au nici o problema cu iesirile in grup, ci doar cu acele persoane care ii arata cu degetul si le scot in evidenta timiditatea, de parca aceasta ar fi un mare defect.

8. "Cand te-am cunoscut, mi-ai parut foarte arogant/a"

Prin prisma faptului ca ai judecat pe cineva astfel doar pentru atitudinea sa rezervata, devii chiar tu o persoana aroganta. Evita sa judeci dupa aparente!

Sursa foto: ex3matters.co

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din dezvoltare-personala

Expertul Acasa.ro, psiholog Elena Done: Identitatea de sine

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: 10 ani in plus sau 10 ani cu plusuri?

Experti Familie & Relatii

Expertul Acasa.ro, psiholog Daniela Nicoleta Dumitrescu: Copiii nu trebuie sa fie atenti, copiii trebuie sa fie curiosi!

Experti Familie & Relatii

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Daniela Irimia: Femeia in rol principal

Expertul Acasa.ro Daniela Irimia, trainer de dezvoltare personala

Pune o intrebare

Sfatul expertului